Strona Główna BIP Strona Główna
Strona główna
24.04.2018
23 kwietnia uroczystym apelem żołnierze i pracownicy 22. Bazy lotnictwa Taktycznego uczcili Święto 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

 

 

 

 

 

 Po raz pierwszy w historii apel odbył się nie na zamkniętym terenie jednostki wojskowej, ale na Placu Słowiańskim przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Malborku. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla, Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, dowódcy zaprzyjaźnionych jednosteki instytucji wojskowych, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości ppłk. Andrzeja Sikorę  Dowódcy 22. BLT płk. Mirosławowi Zimie, przy dźwiekach hymnu narodowego odegranego przez Orkiestrę Wojskową z Elbląga, została podniesiona na maszt flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Płk Zima w przemówieniu przywitał przybyłych gości, a szczególnie mieszkańców Malborka, którzy po raz pierwszy mogli tak licznie uczestniczyć w Święcie Bazy. Dowódca krótko przypomniał historię 22.BLT ,podziękował żołnierzom i pracownikom Bazy za codzienny trud, wysiłek i zaangażowanie. Nie zapomniał także o  rodzinach żołnierzy, którym przekazał serdeczne życzenia i podziękowania za wyrozumiałość dla trudnej służby. Następnie wręczone zostały odznaczenia, w tym szczególnie cenne odznaki pamiątkowe 22.BLT i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Apel był także okazją do pożegnania ze służbą ppłk. Mirosława Korotkiewicza i st. chor. szt. Jana Wesołowskiego, który 41 lat służył w malborskich jednostkach. Po odegraniu "Marsza Lotników" pododziały 22. BLT przegrupowały się do defilady, która zakończyła uroczysty apel.

 Święto 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego przypada na dzień 22 kwietnia i ustanowione zostało decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 166/MON z dnia 2 maja 2011 roku. Data święta nawiązuje do 22. kwietnia 1952 r., kiedy to ukazał sie 1 rozkaz dzienny 41. pułku lotnictwa myśliwskiego.