Strona Główna BIP Strona Główna
Strona główna
27.08.2018
27 sierpnia uroczystym apelem żołnierze i pracownicy 22. Bazy lotnictwa Taktycznego uczcili Święto Lotnictwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

  
Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości mjr. Marcina Puchalskiego Dowódcy 22. BLT płk. Mirosławowi Zimie, przy dźwiekach hymnu narodowego, została podniesiona na maszt flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Płk Zima w przemówieniu przypomniał krótko historię polskiego lotnictwa,podziękował żołnierzom i pracownikom Bazy za codzienny trud, wysiłek i zaangażowanie. Nie zapomniał także o  rodzinach żołnierzy, którym przekazał serdeczne życzenia i podziękowania za wyrozumiałość dla trudnej służby. "W dowód uznania naszej wspólnej pracy minister obrony narodowej 14 sierpnia bieżącego roku wyróżnił naszą jednostkę wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego za szczególne osiągnięcia w realizacji lotniczych zadań szkolno-bojowych w kraju i poza granicami państwa. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać jednostka wojskowa. Z dumą i honorem odebrałem osobiście to wyróżnienie w Warszawie od ministra" – mówił podczas uroczystości płk pil. Mirosław Zima. Następnie wręczone zostały medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Podziękowania w imieniu przewodniczącego Rady Miasta, własnym oraz mieszkańców Malborka złożył żołnierzom i pracownikom 22.BLT burmistrz Malborka Marek Charzewski:  "Dziękuję za wasze zaangażowanie, dziękuję za sumienność w pełnieniu swojej służby i wykonywaniu swojej pracy. Dziękuję za wyjątkową dyspozycyjność i wyjątkowe wyrzeczenia potrzebne w pełnieniu tej służby i wykonywaniu tej pracy".

Po odegraniu "Marsza Lotników" pododziały 22. BLT przegrupowały się do defilady, która zakończyła uroczysty apel. Po odprowadzeniu sztandaru Dowódca 22.BLT wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod Kamieniem "Lotnicy-lotnikom", następnie dowódca z burmistrzem posadzili drzewo upamiętniające 100 rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego.

  Święto Lotnictwa obchodzimy w Polsce 28 sierpnia dla uczczenia rocznicy zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r. 

Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r. – w 14 rocznice pierwszego lotu bojowego  por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami.