Strona Główna BIP Strona Główna
Strona główna
30.09.2019
W niedzielę 29 września br. żołnierze z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego wzięli udział w uroczystościach upamiętniajacych 80. rocznicę zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim.
  
   
Uroczystości patriotyczno-religijne poświęcone były ponad 7 tysiącom ofiar niemieckiej zbrodni. Hołd poległym oddali Pomorzanie, posłowie, senatorowie, samorządowcy oraz przedstawiciele wielu instytucji i organizacji. Kompania honorowa 22.BLT uczestniczyła w polowej mszy świętej, po której w stopień wejściowy na nowym monumencie wmurowano kapsułę pamięci. Na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci a żonierze oddali salwę honorową.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim to seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Ciała odnaleziono w 39 masowych grobach. Szpęgawsk jest obok Piaśnicy i Mniszka pod Świeciem największym cmentarzem ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu.