Strona Główna BIP Strona Główna
Archiwum 2013
07.11.2013

W dniach 05-07.2013 r. odbyły się międzynarodowe ćwiczenia o nazwie Steadfast Jazz 2013. Uczestniczyły w nich również malborskie samoloty MiG-29. Podczas pierwszych dwóch dni ćwiczeń, do głównych zadań załóg myśliwców należało rozpoznanie oraz atakowanie celów znajdujących się na powierzchni morza Bałtyckiego w odległości nawet 60 km od linii brzegowej kraju.


Dla większości pilotów była to wyśmienita okazja do zdobycia doświadczenia w atakowaniu realnych celów nawodnych, którymi były okręty wojenne. Zlokalizowano i wykonano ataki na holenderską fregatę rakietową ,,DE RUYTER” oraz włoski niszczyciel ,,CAIO DUILIO”.


Zidentyfikowano również polską jednostkę ORP ,,Kontradmirał Xawery Czernicki”. W ostatnim dniu ćwiczeń działania planowane działania miały przenieść się nad ląd. Głównym celem malborskich maszyn była kooperacja z samolotami F-16 z Krzesin oraz węgierskimi JAS-39 Gripen w celu obrony przed atakami powietrznymi wyznaczonego terytorium Polski. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwoliły na realizację postawionych zadań.


Podczas realizacji ćwiczeń nasi piloci musieli zmierzyć się ze współpracującymi ze sobą siłami nieprzyjaciela, złożonymi z różnego rodzaju typów samolotów z państw NATO. Pomimo niesprzyjającej pogody, większość założonych celów została osiągnięta. Ćwiczenia tego typu mają ogromny wpływ na podnoszenie kwalifikacji biorących w nich udział pilotów, nawigatorów, kontrolerów oraz żołnierzy innych specjalności.

Jest to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz ulepszania współpracy pomiędzy załogami samolotów różnych narodowości. W Steadfast Jazz 2013 brali udział prawie wszyscy piloci z 22BLT, wykonując łącznie 8 misji.

ppor. pil. Ireneusz Krajewski